|
З віком у чоловіків може суттєво змінюватися психоемоційна поведінка. Зазвичай цей стан називають КРИЗОЮ СЕРЕДНЬОГО ВІКУ, який найчастіше настає в проміжку між 40 і 50 роками. Однак, буває, що подібне явище виникає набагато раніше. В такому випадку діагностують РАННЮ кризу середнього віку у чоловіків. Симптоми після 30 років нічим не відрізняються від таких ознак у 45 років.
КРИЗА СЕРЕДНЬОГО ВІКУ часто захоплює чоловіків зненацька і надовго вибиває з колії – похмурі думки про свою неспроможність і відчуття, що кращу частину життя вже пройдено, завдають сильній половині людства душевні терзання, змушуючи переосмислити пройдені життєві етапи. У чоловіка після 30-ти може досить різко змінитися характер. Нерідко оточуючі перестають його впізнавати, позаяк його звичний спосіб життя може кардинально помінятись.
ПРИЧИНИ кризи середнього віку
Чому виникає криза середнього віку? Саме поняття несе в собі відтінок негативізму, але будь-яка криза, якщо про неї говорити в позитивному значенні, несе в собі важливу функцію перегляду своєї життєвої історії.
Жінки переживають свій відповідний життєвий етап менш болючіше ніж чоловіки. Це пов’язано з тим, що жінки частіше виражають свої пережиття через емоції, натомість чоловіки переважно тримають все в собі, що і є однією з причин накопичення розчарувань і незадоволення.
Звісно, всі ці переживання дуже індивідуальні, проте можна назвати кілька загальних – притаманних для більшості чоловіків – ПРИЧИН розвитку кризи середнього віку, а саме:
старі сенси втрачають свою значимість і перестають діяти, в той час як нових ще не знайдено; відсутність самореалізації – досягнуто "стелю" в кар’єрі і не проглядається перспектив для подальшого зростання; думка та очікування оточуючих – на людину можуть навіть несвідомо тиснути рідні, друзі, які сподіваються від нього "більшого"; професія перестає приносити задоволення; в пам’яті спливають нереалізовані плани, ідеї, наприклад, у зв’язку з одруженням і народженням дітей, коли довелося пожертвувати своїми амбіціями; виникають сумніви щодо правильності вибору; подружнє життя перестає приносити задоволення; фізіологічні зміни – функціональні розлади лібідо; передусім йдеться про гормональні порушення; це може бути захворювання або ранній клімакс у чоловіків, що супроводжується зміною кількості тестостерону та інших статевих гормонів; близько 60-ти років часто розвивається аденома простати, яка призводить до погіршення самопочуття, зниження статевого потягу; зміна зовнішнього вигляду – з’являються зморшки, шкіра стає в’ялою; особливо часто чоловік це помічає в 30 років; вплив віку – найчастіше чоловік в 40-45 років усвідомлює, що він перейшов віковий бар’єр; підступає відчуття старості і швидкоплинність життя тиснуть на психіку і викликають сонм неприємних думок, які ведуть до депресії і кризи; поява важкого і небезпечного захворювання – здоров’я багатьох людей дає збій вже в 35-40 років; може з’явитися хвороба, яку важко подолати.
Якщо оточуючі чоловіка середніх років помітили зміни в його поведінці і психоемоційному стані, рекомендується проконсультуватися не лише у психотерапевта, але й у лікаря загальної практики. Цілком можливо, що причина стану криється в хворобі.
До кризи середнього віку чоловіків схильні як успішні особистості, які реалізували себе в житті, так і ті, хто більшу частину свого життя боявся ризикувати використовуючи свої шанси, був невпевнений в своїх силах. Сама психіка людини влаштована так, щоб в певні періоди життя піддаватися саморефлексії.
Криза середнього віку у чоловіків – це стан, з яким можна і потрібно працювати, і при правильному психологічному підході чоловік знаходить нові смисли і прагнення розвиватися далі.
ЯК ДОВГО триває криза середнього віку у чоловіків?
На питання "коли закінчується криза середнього віку у чоловіків?" складно відповісти однозначно, адже кожна людина унікальна, зі своїм світоглядом і розумінням або нерозумінням того, що з ним відбувається.
Цей період може тривати від кількох місяців або займати роки, то стихаючи, то набираючи обертів в моменти складних життєвих виборів.
Вік, коли криза середнього віку у чоловіків дає про себе знати варіюється від 35 (перші дзвіночки) до 50 років, коли чоловік потроху починає приймати свій вік, своє життя і заспокоюється.
ПРОЯВИ кризи середнього віку у чоловіків
Діагностика стану кризи не представляє жодних труднощів. Характерними СИМПТОМАМИ і ознаками цього стану можуть бути: Виразна зміна поведінки. Якщо раніше чоловік був "невиправним" оптимістом, то тут він стає сумовитим, з похмурим або сумним виразом обличчя, через що може виглядати старше. Все частіше говорить про даремно прожиту, втрачену юність; часто згадує пережиті моменти; Своєю чергою картина може бути й діаметрально протилежною, коли спокійний, навіть флегматичний чоловік стає балагуром і таким собі веселуном, "душею компанії"; Робота перестає приносити задоволення; чоловік буквально "волочить" себе на роботу; Виникають незрозумілі больові симптоми в тілі; він починає думати, що чимось невиліковно хворий; Знижується потенція; Зростає роздратування, невдоволення оточуючими або ж взагалі настає відсутність інтересу до них; натомість з’являється зосередження на самому собі і жалість до себе; з цим пов’язана конфліктність з оточуючими; Якщо чоловік одружений, то дружина в повній мірі відчуває всю "красу" кризи чоловіка: він починає критикувати її зовнішній вигляд, підкреслювати, що вона стала несмачно готувати, розтовстіла, говорить їй багато образливих слів; Занепад душевних і фізичних сил; опора на волю не допомагає, немає мотивації; Зміна постійних звичок; відмова від куріння, алкогольних напоїв або, навпаки, пристрасть до них; подальше життя без планів для кар’єри або сім’ї; Зміна іміджу, прискіпливість до свого зовнішнього вигляду; Барвисто і влучно про кризу середнього віку говорить відома приказка: "Сивина в голову – біс в ребро". Чоловік, відчуваючи, що життя поступово минає, намагається реалізувати себе через численні любовні зв’язки, немовби доводячи самому собі, що він ще "ого-го!".
СТАДІЇ кризи середнього віку
Найближча і найрідніша людина, з яким пов’язані важливі періоди життя, раптово стає іншим, незрозумілим, відчуженим. Якщо жінці простіше з цим впоратися, то чоловіка цей особистісний процес затягує надовго, іноді з незворотними моментами, що становлять загрозу для існуючої сім’ї.
Щоб спробувати розуміти чоловіка в час кризи середнього віку, дружині необхідно знати, що існує кілька послідовних стадій розгортання цього стану.
І стадія – ДЕПРЕСІЇ
Депресія є характерною ознакою кризи середнього віку, а також логічним проявом того, що чоловік втрачає "сенси", вважає себе невдахою, який і наполовину не реалізував своїх планів та задумів.
ДЕПРЕСІЯ може проявлятися від легкої форми до повного захоплення свідомості, коли чоловік непорушно лежить, втупившись в одну точку, а навіть можуть проминати і думки про самогубство. В основному це стосується чоловіків, схильних по життю до різких перепадів настрою (т.зв. Циклотимія).
Депресія вважається 3 стадією кризи, але може бути сигналом про якісь поважні проблеми зі здоров’ям.
ІІ стадія – ЗЛОСТІ
Загальноприйнято злість сприймається, як руйнівна емоція. Проте, в дійсності це почуття має для людини важливе значення у відстоюванні своїх кордонів, самозбереженні, а також воно допомагає в ситуації, коли необхідно зрушити з місця щось застояне.
Стадія ЗЛОСТІ – відіграє роль важливого механізму, який запускає трансформаційні процеси під час кризи, але разом з тим він має і руйнівну дію по відношенню до близьких людей – чоловік злиться на себе, але з позиції захисту вся злість обрушується на дружину, дорослих дітей; то вони стають "винуватцями" того, що "життя відбулося не так як треба".
Ознаки кризи середнього віку в стадії ЗЛОСТІ наступні: постійно зривається; марнотратство – починає витрачати заощадження, здійснює незаплановані покупки, може раптово затіяти ремонт (в такому вираженні іноді знаходять вихід агресія і дратівливість); може почати випивати або курити, навіть якщо раніше не мав схильності; провокує близьких на сварки.
ІІІ стадія – САМІТНИЦТВА
"Сильно дратує дружина" – ось часта "проблема", з якою стикаються чоловіки в стадії самітництва під-час кризи середнього віку; це стосується навіть тих чоловіків, які тривалий час перебувають у щасливому шлюбі. Самітництво – стадія, проявом якої є факт, що чоловік потребує самоти, щоб все переосмислити, і близька людина (дружина) зі своєю тривогою і турботою є сильним подразником для чоловіка.
Криза середнього віку у зрілих чоловіків в стадії САМІТНИЦТВА може мати такі ознаки: він уникає зустрічей з друзями; -
стає тихим і небагатослівним, а при спробі вивести його на розмову дратується або ще більше замикається в собі; -
може почати випивати на самоті; -
приєднуються депресивні думки; -
чоловік займається самобичуванням і намагається відшукати новий сенс, іноді шкодує себе.
IV стадія – ТЕРМІНАЛЬНА
В екзистенційному сенсі кожна значуща вікова криза повинна закінчуватися "вмиранням" колишньої особистості або її трансформацією – так, як було раніше, вже не буде. Важливо розуміти, що криза середнього віку у чоловіків може стати НОВИМ ЕТАПОМ у розвитку його як особистості, але все залежить від того, як сам чоловік переживе, переосмислить себе. Термінальна стадія не означає смерть в прямому сенсі слова, але колишня особистість сильно трансформується.
Симптоми ТЕРМІНАЛЬНОЇ стадії кризи середнього віку наступні: чоловік може "пуститися берега", "піти за течією"; саме тут може приховуватися небезпека перекосів, коли змінюються: робота, дружина, місце проживання, коло друзів і захоплень; зовні чоловік виглядає і поводиться як повний ентузіазму і намірів перемінити своє життя на всі 180°; починає дозволяти собі все, чого був позбавлений всі ці роки; особливу увагу приділяє своїй зовнішності і здоров’ю, проходить всілякі обстеження, записується в тренажерний зал.
V стадія – ПРИЙНЯТТЯ
Сильна, зріла особистість відрізняється від незрілої тим, що за все, що відбувається в житті, бере відповідальність, навіть за стан, який переживає.
В стадії прийняття чоловік розуміє, що це його життя і йому вирішувати, як його проживати далі – зануреним у жаль за втраченими можливостями чи в реалізації того, що він ще може зробити і досягти вражаючих результатів.
Деякі приймають рішення просто жити і насолоджуватися. Це теж позиція.
Ось ознаки стадії ПРИЙНЯТТЯ кризи середнього віку: чоловік заспокоюється; емоційні гойдалки вже не такі потужні, як були раніше; стає мудрішим в тих питаннях, які раніше викликали непримирення і бурю протесту; виникає свого роду прозріння на свою колишню неправоту по відношенню до себе і близьких, іноді виникає відчуття провини і бажання її загладити; рідко може відбутися "регрес" до стадії ЗЛОСТІ або ДЕПРЕСІЇ, але це як згасаючі вуглинки, вони не приносять тієї руйнівної сили, як багаття, що бушує. Згодом ці перепади зникають.
ПОДОЛАННЯ кризи середнього віку
Не всі люди розуміють, що у них настав перехідний період в житті, особливо якщо це криза рання – близько 30-ти років. "Як безболісно пережити чоловікові кризу середнього віку"? Це запитання дуже важливе як для самих чоловіків, так і для їх найближчих, адже найрідніші страждають від прояву кризи не менше. Найчастіше їм необхідні чиясь допомога і підтримка. Хоча буває, що чоловіки усвідомлюють, що їх поведінка змінилася, і хочуть це самостійно усунути. В такому випадку психологи рекомендують дотримуватися наступних рекомендацій: У повсякденному житті уникати конфліктних ситуацій, сторонитись суперечок і сварок (відійти, виконати дихальну гімнастику для заспокоєння); Заняття спортом. Вважається доведеним фактом, що заняття спортом збільшують рівень нейромедіаторів, або гормонів задоволення, відповідальних за добрий настрій. Втім, тут важливе значення має поміркованість; починати слід з невеликих навантажень. Багато чоловіків відзначають, що 20-30 хвилин ранкового або вечірнього бігу повертають людині ясність думок і бажання діяти, а не животіти в депресії. Можливо дійсно варто спробувати; Зміна іміджу – оновлення гардеробу, зачіски. Таким чином змінюється не все життя людини, оновлюються чинники, які чоловіка не влаштовували; Прийняття себе і своїх вчинків, якими б добрими чи не зовсім вони не здавалися. Людина припускається помилок – такий неминучий факт, притаманний самому життю; Зміна професії. Існує стереотип, що в середньому віці людина вже не зможе осягнути тієї майстерності, яку вона здобувала від юності своєї. Проте, це зовсім не мусить бути так – можливо, прийшов час розвивати якісь призабуті свої здібності, даровані і закладені Богом; Опанування страху смерті. Усвідомлення своєї крихкості та тлінності допомагає з повагою і радістю приймати й переживати кожен дарований день з усіма подіями і справами, які він приносить; Подивитися на свою другу половинку по-іншому. Важливо побачити цінність відносин. Це ж ВОНА протягом усіх цих років була підтримкою, народила дітей, дбала, переживала; Подорожі. Нехай недалеко і ненадовго, але зміна вражень оновлює психіку і породжує в людині тягу до спілкування з новими людьми.
Як ДОПОМОГТИ чоловікові подолати кризовий стан
ПОРАДИ для ДРУЖИН
Криза 30-ти років у чоловіків розвивається рідко, тому багато жінок не розуміють, чому психологічний стан партнера змінився. Психологи дають дружинам поради, як поводитись під час кризи у чоловіка: уникати будь-яких конфліктних ситуацій, відійти в сторону, щоб дати можливість людині віддихатися, оцінити свою поведінку, особливо якщо складна ситуація виникає в присутності дітей; надихати чоловіка на нові досягнення, вчинки за допомогою похвали (рекомендується уникати недоречних лестощів, які будь-яка людина може легко розпізнати); знайти спільне заняття з чоловіком, яке зближуватиме і створюватиме спільний інтерес; змінити власний зовнішній вигляд – купити нове плаття, змінити зачіску.
Звісно, дружині не варто бути повністю поступливою, їй необхідно навчитися висловлювати свою думку, особливо якщо чоловік стає надмірно негативним в психоемоційному плані. Жінкам важливо пам’ятати, що гормональний стан змінюється у обох статей – існує поняття ЧОЛОВІЧОГО КЛІМАКСУ). А це означає, що кохана людина в цьому віці може помінятися.
Якщо жінка не знає, що робити, коли її чоловік в 45 років змінюється до невпізнанності, рекомендується звернутися до досвідчених фахівців, які детальніше розкажуть і порадять, що робити і як себе вести.
НАСЛІДКИ кризи середнього віку
Зовсім не рідкісним явищем для чоловіків під час кризи середнього віку є розлучення. Зрештою, згідно із статистичними даними, більше половини з них згодом шкодують за такі кардинальні рішення, і нерідко трапляються випадки, коли пара повертається до спільного життя.
Крім того, існує ряд ще й інших можливих наслідків: потрапляння в різного роду залежності; виникнення другої сім’ї – чоловік живе «на два будинки»; розвиток неврозів; погіршення здоров’я як через вік, так і внаслідок нервових потрясінь – сплески інсультів і інфарктів дуже часто спостерігаються в періоди криз; якщо у чоловіка є схильність до суїциду, то криза середнього віку може, на жаль, призвести до самогубства; проте, криза середнього віку може мати й хороші наслідки, коли чоловік «завдяки» кризі віднаходить себе і починає дивитись у майбутнє з оптимізмом; освоює додаткові професії, зважується на шлюб і народження дітей, якщо до цього був закоренілим холостяком.
Використано матеріали з: Сайт SHASHLICHOK Наверх
Распечатать
|
Чоловіче серце5 основних психологічних потреб чоловікаЧоловіки хочуть повернути молодістьКриза СЕРЕДНЬОГО ВІКУ у чоловіків
|