Ukraine English Russia Poland
Чекати не можна діятиБезумовно...Хочу, або хочеться?Боротися за "щастя" чи розпізнати дар радості...Бути собою...

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Бути собою...

 

 

„Ваш час обмежений, не витрачайте його, живучи чужим життям”.

 

Стів ДЖОБС

 

Коли мені було 20, я дуже переживав, що про мене подумають люди. Коли мені було 40, мені було абсолютно байдуже, що про мене подумають люди. А коли мені стало 60, то я зрозумів, що про мене ніхто не думає (народний досвід).

 

Практично кожна людина намагається щось у собі змінити. Зовнішність чи внутрішні якості, або ж вподобання, навички чи вміння. З одного боку, людина прагне вдосконалюватися, а з іншого прагне подобатися іншим. І ось у цьому подобатися іншим, як на мене, є найбільша проблема.

Мода та суспільство диктують певні правила нашого життя. Якщо ми їх намагаємося дотримуватися, то все ніби добре. Якщо ми не приймаємо ці правила і формуємо свої власні, то починаємо ставати білою вороною. Ніхто не хоче бути білою вороною. А чому? Бо в суспільстві прийнято, що біла ворона” – це щось негативно інакше. І турбує слово не інакше, а турбує слово негативно.

А насправді? Бути інакшим – це цілковито нормально. Бог створив і творить кожну людину особливою та унікальною. Ніколи в житті не було, не є і більше не буде такої людини, як ти. Це варто усвідомити. І коли хтось говорить таких, як ти, – мільйон, то він глибоко помиляється. Одне, що у всіх людей є спільним, – це рівність перед Богом. Ми всі рівні перед Богом. Але рівні не означає однакові.

Кожен хоче бути прийнятий суспільством. Так комфортніше жити. Учень хоче мати добрі відносини з однокласниками, той, хто працює, хоче мати добрі відносини на роботі. Ми хочемо, щоб нас приймали в селі чи місті, де живемо, в колі друзів, поважали щоб нашу думку, а ще якщо й поради запитають, то взагалі дуже добре. Але не завжди виходить саме так. Частіше можемо зустріти, що особа починає змінювати себе і свої погляди, щоб бути прийнятою. Не кожен готовий відстоювати себе. Тому що відстоювати себе часто означає бути інакшим. А бути інакшим часто означає бути не прийнятим.

У школі часто сміялися з того, що я ходжу до Церкви, та ще й на катехизацію. То було боляче. Але це, слава Богу, не змусило мене залишити Церкву чи заняття. Я просто не любила ходити в школу. Я розуміла, що друзі в школі – це тимчасово. Вони не турбуються про мене. Вони не бажають мені добра. Вони прагнуть, щоб їм було весело, тому сміються з мене. Ну і нехай. Я не бачила своїх однокласників вже десяток років. Тоді чому вони мали якось вплинути на моє майбутнє життя? Важливо було тоді зрозуміти, що якщо вони з мене сміються, то це не тому, що я дійсно роблю щось неправильно чи погано. Це тому – що в них неправильне виховання: вони не вміють приймати позицію інакшу від власної. Таке висміювання продовжувалось і в інституті. Але коли студенти побачили, що моя позиція тверда, що мої погляди не змінюються під тиском їхніх насмішок, що я тримаю піст, бо дійсно бачу в ньому сенс, не вживаю лайливих слів ні публічно, ні коли „ніхто не бачить”, не ношу відвертий одяг, бо для мене – це образа дівочої гідності та краси... І це моя позиція всюди і завжди. До кінця шостого року навчання мене почали поважати. І це була моя маленька перемога. Я стала прийнятою білою вороною. Тоді я зрозуміла, що не варто нікому нічого доказувати. Варто бути собою, а з часом люди самі все побачать і зрозуміють. Іноді вираз із часом означає роки. А ми, люди, ой як не любимо чекати! Та коли розумієш, що бути собою це важливіше, ніж бути прийнятим суспільством, тоді ти не чекаєш, ти просто живеш своє життя, а час розставляє все на свої місця.

Люди, які є собою, вони є щасливими. Щасливих людей важко не помітити. Вони орієнтовані на самовдосконалення без порівняння себе з іншими. Коли ми працюємо над собою для власного вдосконалення, ми не рівняємося на інших. Ми рівняємося на себе попередніх.

Бути незмінним у своїх позиціях – це складно. Часто – це невигідно. Якщо курс пішов на природу в часі посту, то не їсти м’ясо, коли печеться шашлик, ой як важко... Але можливо. Бо це твій вибір. Це твоє життя. І ти не живеш так, як говорять люди. Часто можемо почути: Бо що подумають люди?!. Сама не один раз себе ловила на тому, особливо коли пояснюю щось дітям, що можу сказати: А що подумають люди?. Потім зупиняюся і намагаюся переформувати речення. Не слухати маму в громадських місцях негарно не тому, що бо що скажуть люди, а тому, що це боляче мамі. А боляче мамі робити не варто і тоді, коли люди не говорять. Вживаючи цю фразу, ми ніби маємо одне життя про людей, а інше – про себе і свою сім’ю. А якщо люди не говорять, то можемо робити будь-як? Люди завжди говорять. Бо що мають робити? Легше говорити, ніж робити...

Знаю одну таку історію. Йшли батько з сином селом і вели за собою ослика. Чують, як люди кажуть: Ось ідуть пішки, то нащо їм осла? Можуть сісти на нього та й їхати. Сіли батько з сином на осла та прямують далі. А ось знову чують: Он сіли обоє на осла, зовсім не шкодують скотину. Зліз батько з осла та йдуть далі селом. Знову чують: Дивися, що за молодь пішла! Син їде на ослі, а батько має пішки йти. Зняв батько сина з осла, а сам на нього сів, та й чимчикують далі. І знову щось говорять: Що за батько? Сам їде на ослі, а бідна дитина мусить пішки йти. Тоді батько зліз з осла, і вони пішли разом пішки, ведучи за собою тварину. Всім не догодиш. І не варто. Не скажу, що треба жити тільки своїм життям і зовсім не слухати інших людей. До розумних порад обов’язково прислухайтеся, але не просто заради відомого бо що подумають люди.

Будьте собою. Бо ви – унікальні. Завжди переживайте: „А що про мене подумає Бог?”. Тоді ваше життя буде ставати тільки кращим. З власного досвіду...на віру в Бога.

 

Марта МИКУЛАНИНЕЦЬ, дружина греко-католицького священика, багатодітна мама.

 


М. МИКУЛАНИНЕЦЬ, Чекати не можна діяти, "Благовісник" №3(352) червень – липень 2023, с. 18-20.




Наверх

  Распечатать