Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Седрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тиск

 


У царя Навуходоносора, беззаперечно, була одна особлива риса – схильність до драматизації.

Одного разу цей надто емоційний цар поставив тридцятиметрову золоту статую і наказав усім поклонятися їй. Того, хто не захотів би цього виконувати, цар велів кидати у вогняну піч. Коли Седрах, Мисах і Авденаго відмовилися схиляти голови перед ідолом, цар розлютився і наказав кинути їх у вогонь. Проте, коли Бог врятував їх і вивів з печі неушкодженими, Навуходоносор звелів убивати кожного, хто скаже щось погане про їхнього Бога, а домівки тих людей руйнувати вщент.

Так Седрах, Мисах і Авденаго отримали велику перемогу, бо зуміли встояти на своєму і не піддалися зовнішньому тиску. Зазвичай це явище називають соціальним тиском – тиском на особу певної групи, до якої він належить.

Ці троє євреїв, разом з Даниїлом, ймовірно, були єдиними віруючими у всьому палаці. Вони отримали виклик і відчували на собі тиск з боку царя, своїх учителів та друзів, але не пішли на поступки і не підкорилися обставинам, а залишалися вірними Богу. Від самого початку вони відмовлялися приймати правила інших – це рішення було дуже правильним, адже на них чинили тиск протягом усього їхнього життя, тож обирати Бога доводилося кожного дня.

Коли вояки забрали хлопців до палацу, то їх харчували з царського столу. Хоча у Біблії немає згадок про тамтешню їжу, однак, без сумніву, вона не була приготована з дотриманням старозавітніх дієтичних норм, тож хлопці не хотіли вживати її. Тоді Даниїл запитав, чи могли б йому та його друзям давати на обід тільки овочі та воду. Бог зробив так, що відповідальний за хлопців чоловік був налаштований до них доброзичливо і готовий задовольнити їхнє прохання, але боявся бути покараним, якщо хлопці схуднуть. Тоді Даниїл запропонував провести десятиденний тест. Якщо хлопці добре виглядатимуть вкінці цього терміну, то зможуть і далі бути на своїй особливій дієті, а якщо ні – їстимуть все те, що й інші. Після десяти днів вони мали навіть кращий вигляд ніж решта учнів, тож і далі вживали тільки дозволені євреям харчі.

Протягом усього життя Даниїл і його друзі були змушені протистояти культурному та соціальному тиску ззовні, подібно, як сьогодні має робити кожен, хто живе у сучасному світі. Невдовзі після цього, Седрах, Мисах та Авденаго відмовилися поклонитися гігантському Оскару (саме так чомусь уявляю собі цю статую Навуходоносора), про це швидко дізнався цар і звелів розпалити піч.

Багато років опісля, знайомі Даниїла намагалися позбутися його і подавали царю на підпис закон про заборону молитися до будь-якого з богів, окрім царя, протягом тридцяти днів. Даниїл не послухав цього наказу, і за це його кинули у яму з левами. Проте леви навіть не торкнуся його, подібно, як і його друзям не зашкодив вогонь у печі.

Як виховати дітей твердими у вірі і готовими до опору перед соціальним тиском, звідки б його не чинили? Аби дізнатися відповідь, поміркуємо над тим, що нам відомо про дитинство цих чоловіків.

Вони росли за правління царя Йосії, який намагався навернути Юдею до Бога. Йосія знищив усіх ідолів, заборонив проводити будь-які поганські забави і знищив усіх поширювачів поганства. Він відбудував святиню і відновив службу у ній. Під час цих робіт навіть було знайдено книгу Закону. Коли це стало відомо Йосії, він налякався і зібрав усіх людей, щоб прочитати їм усі закони Божі та заохотити жити згідно з ними. З пророцтва він знав, що станеться з народом, який не служитиме єдиному Богу.

Люди ще раз прийняли посвяту служити Богу, і Йосія відновив святкування Пасхи (Песах), відзначаючи пам’ять виходу з єгипетської неволі. Четверо єврейських юнаків, що перебували у вавилонському полоні, були народжені якраз у час, коли це відбувалося. Ймовірно, люди справді почали виконувати Божі постанови і виховували дітей у такому ж дусі.

Як на мене, Божий план є незрівнянним. Бог знав, що має віддати своїх людей у полон для того, щоб вони навернулися і очистилися від поганства, яким просякло їхнє життя.

Саме перед вигнанням Бог поставив на царський трон Йосію, який намагався звільнити Божі землі від поган, познайомити із Законом Божим та вести людей до духовного відродження.

Звісно, Бог знав, що цей процес не буде тривалим, бо люди зайшли вже надто далеко. Коли Йосія помер, вони відразу ж повернулися до старого способу життя. Проте покоління, до якого належав і Даниїл, виросло на словах та діях Йосії, і саме їх було взято у полон. Дні старого покоління вже минали, а Бог використав Йосію, щоб врятувати нове покоління і підготувати його до служіння Богу та витривалості у вірі у Вавилоні.

Бог підготував, навчив і дав сили цим чотирьом юнакам – у поганському світі чи навіть серед своїх – залишатися непохитними у вірі. Вони чули з історій про тих, хто йшов на компроміс з вірою, вони знали, що їхній народ опинився у Вавилоні саме через це, і мали добрий приклад тих, які намагалися протистояти загальному тиску, – можливо, це були їхні батьки або цар Йосія, який з підліткового віку шукав Бога всім своїм серцем (див. 2Хр. 34,3).

Словом, вони знали, куди ведуть обидва шляхи, – і це саме те, що ми маємо пояснювати своїм дітям.

Апостол Павло попереджав нас бути обережними з підступами сатани. Основним диявольським знаряддям є обман. Соціальний тиск не так сильно ламає людей, як брехня, що часто супроводжує його: „Ти ж нікому не зашкодиш”, „Це твоє власне тіло”, „Бог знає, що ми недосконалі”, „Хіба це гріх?!”...

 


Ці та подібні слова часто штовхають наших дітей у пастку. В основі кожної з цих фраз є брехливе твердження, що можна щось втратити, якщо не спасуємо перед обставинами. Діти ж, натомість, повинні розуміти, що саме йдучи на компроміс з правдою, вони втрачають усе. І лише тоді, коли чинять згідно з Божими настановами, то отримують необхідне.

Коли Седрах, Мисах та Авденаго стояли перед розпаленою піччю, вони розуміли, що від них вимагають відмовитися від правди і піти на компроміс з вірою. Це додало їм сили вистояти.

Седрах, Мисах та Авденаго у відповідь цареві Навуходоносорові сказали: Ми не маємо потреби тобі на це відповідати. Коли Бог, якому ми служимо, зможе нас визволити з печі, розжареної вогнем, Він визволить нас, царю, й з твоєї руки, а коли ні, то нехай тобі, царю, буде відомо, що ми твоїм богам не служитимемо й золотому бовванові, що ти поставив, не вклонятимемось (Дан. 3,16-18).

Юнаки не пішли на цей компроміс. І не згоріли.

 

Практичні поради для батьків

Розмовляйте зі своїми дітьми про гріх, про соціальний тиск та відступ від віри. Замість вступу, розкажіть історію про Даниїла та його друзів, а тоді почніть розмову. Скажіть, що бажаєте, аби у вашій сім’ї всі підтримували одне одного, так само, як це робили Седрах, Мисах та Авденаго.

Розповідайте дітям історії з вашого життя, коли перед вами була спокуса піти на компроміс з вірою, але ви цього не зробили і нічого при цьому не втратили, а навпаки, здобули.

І головне, будьте прикладом для дітей – живіть своєю вірою, навіть у найважчих ситуаціях, щоб діти це бачили.

 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 162-165.



Наверх

  Распечатать

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля