Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

"Пісня Пісень". Розмова про кохання


Пісня пісень
є чи не улюбленою, але й найбільш контроверсійною книгою Біблії. Багато хто любить її через поетичні вислови, мелодійну мову чи пристрасну історію кохання. Але саме тому вона і викликає стільки дискусій. Найспірнішими є інтерпретації цієї книги та причини, чому вона увійшла до Біблії.

Науковці та дослідники вважають цю книгу романтичною історією кохання, в якій возвеличується подружня любов. Інші наполягають, що історія в цій книзі є прообразом великого таїнства – відносин Христа з Церквою.

Апостол Павло підтримує ці дві версії в Посланні до ефесян. Паралель між Христом і Церквою, з одного боку, та подружжям, з другого, є такою чіткою, що він говорить про них одночасно.

Так і чоловіки повинні любити своїх жінок, як свої тіла; бо хто любить свою жінку, себе самого любить. Ніхто ж ніколи не ненавидів свого тіла, навпаки, він його годує і піклується ним, як і Христос Церквою, бо ми – члени тіла його. Тим то покине чоловік свого батька і свою матір, і пристане до своєї жінки, і вони обоє будуть одне тіло. Це велика тайна, а я говорю про Христа і Церкву. Нехай же кожний з вас зокрема любить свою жінку так, як себе самого, а жінка нехай поважає чоловіка (Еф. 5,28-33).

Назва книги „Пісня Пісень” вказує на те, що ця пісня є найкращою, як і „цар царів” означає – найкращий серед царів, чи цар, перед яким схиляються всі царі. Зрозумівши подвійну інтерпретацію тексту, її назва стає очевидною. Ця пісня описує не лише один із найбільших дарів життя – взаємини з Богом і з людьми, але особливо прославляє дві найвищі форми цих відносин – подружню любов та містерію відносин між Христом і Церквою.

Як на мене, Пісню Пісень можна з великою користю використати у вихованні дітей. Ця історія написана не про подружжя, яке живе разом багато років, а про двох закоханих осіб, що недавно одружилися. Тож чи не буде батькам корисна книга, в якій описана любовна історія до і після шлюбної ночі? Чи не чудовий зразок і добра настанова для тих, у кого кохання ще попереду?

 


Пісня Пісень
є доброю з багатьох причин.

По-перше, вона містить Божі слова та ставлення до кохання.

По-друге, вона не описує відносин у надто скромний, пуританський, а в дуже природний і збалансований спосіб. Книга прославляє подружню любов – у серці, думці та тілі, – дотримуючись подружніх обіцянок і перебуваючи в подружжі.

Читання Пісні Пісень з вашими дітьми-підлітками може спонукати до різних обговорень та розмов. Почніть з ділення про те, що кожен думає про слова і метафори, вжиті в тексті, та яким може бути Божий задум щодо цього тексту. Ця книга – наче концентрат для розмов про любов, лише додай запитань і розмішай.

Книга справді дає безліч можливих стимулів для розмови з дітьми. Наприклад, автор тричі застерігає читача, щоб не будили, не розбуджували любої моєї, покіль вона того не схоче. Допомагаючи дітям зрозуміти, що Бог передбачив певну послідовність у любовних взаєминах і що певні речі можуть трапитися до, а інші – лише після весілля. Розуміння цього допоможе дітям уникнути надто раннього і непослідовного розвитку відносин.

Наречені, а опісля молодята, зосереджують свої відчуття на бажаннях та уяві одне про одного – залишаючись вірними в серці та на ділі. Можемо використовувати цей аргумент, щоб обмежити їхні молодечі фантазії до весільної ночі та подружнього ложа. Нам слід допомогти їм управляти їхніми думками.

Та деталь, що книга містить запитання і відповіді від друзів і спостерігачів, може бути використана як пояснення, що те, що ми робимо зі своїм тілом, є не лише особистою справою і справою того, кого любимо. Те, що ми робимо, впливає на наші сім’ї і навіть на наші громади.

Любов, описана у книзі, виростає з серця і, коли надходить час, виражається через тіло. Вона пристрасна, але й зобов’язуюча, віддана і долає важкі часи. У книзі є безліч тем для обговорення і завдяки її формі, ви можете зупинятися, де бажаєте.

Наприклад, опис сексуальних взаємин може бути в пригоді, коли даєте поради на цю тему в потрібний момент. Як далеко заходити залежить від того, наскільки близькою чи далекою є їхня шлюбна ніч.

Також можемо використовувати алегоричний опис, аби пояснити дітям, як подружнє життя віддзеркалює відносини між Христом і Церквою. Для кращого порівняння використовуйте слова апостола Павла з Послання до ефесян.

Раджу перечитати цю книгу кілька разів і бажано разом з біблійним коментарем чи хоча б зі вступом до книги, перш ніж почнете обговорення. Підготовка не займе багато часу, але допоможе краще провести дискусію.

Біблія говорить про секс, як про чудовий дар, який, однак, може призводити до великих проблем, якщо його неправильно використовувати. Вони виникають не тому, що Бог такий собі космічний вередун, який отруює іншим задоволення, а тому, що Він створив весь світ і знає, як все у ньому має функціонувати. Тому Він завжди закликає нас до того, що приноситиме нам справжню радість і віддалятиме від зла та смутку. Нашим дітям доведеться йти крізь „мінне поле”, що виникло через вплив сучасної культури і хибної інформації, аби отримати Боже благословення у їхньому шлюбі. І „найкраща з пісень” в цьому може нам допомогти.

 

Практичні поради для батьків

Тема кохання перестала бути забороненою в нашій культурі. Навіть навпаки – вона перетворилася на головну тему для дискусій. Якщо не залучатимемо дітей до розмов про Божий погляд на цю тему, то світ швидко і некоректно заповнить цю пустоту.

Перед нами стоїть завдання, користаючи з Біблії, сформувати і підтримувати у наших дітях правильне ставлення до кохання і подружжя. Читайте Пісню Пісень і запасіться іншими ресурсами, що допоможуть пояснити Божі настанови щодо інтимного життя. Багато добрих книг на цю тему можна знайти у християнських книгарнях. Існують, зокрема, адаптовані для дітей видання.

Хоча всі ми знаємо, яка важлива ця тема, вона часто перестрибує у нижні рядки нашого списку. Чому? Здебільшого тому, що ми почуваємо себе незручно чи присоромлено, розмовляючи про таке з дітьми. Якщо почуваєте себе саме так, то моліться і просіть в Бога мудрості та нагоди для такої розмови.

 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 154-157.



Наверх

  Распечатать

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля