Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Немудрі слова Ревеки. Як давати дітям поради


Коли Ревека почула, що її ледь зрячий чоловік хоче поблагословити свого первістка Ісава, вона – попри те, що знала пророцтво, за яким Яків мав отримати благословення, – таємно підготувала один з найдивовижніших планів за всю історію книги Буття (Бут. 27).

Дж. Ассерето, „Ісаак благословляє Якова” (1640-ві роки)


Яків не мав так багато волосся на руках, як його брат, тож вона одягнула його у братову одежу і наклала на його руки смужки козячої шкіри, аби зробити його руку схожою на руку Ісава. Також вона наказала йому назватися Ісавом і в такий спосіб, використавши хитрість і підступ, отримати благословення.

Ця історія нагадує ще одну, не менш курйозну, історію про Валаама та його балакучого осла. (Так-так – Шрек не такий уже й унікальний!) Ця історія розповідає, як моавитяни хотіли найняти Валаама, щоб той прокляв ізраїльтян. Він попередив їх, що говоритиме тільки ті слова, які Бог йому посилатиме. І хоч він хотів отримати плату за цю послугу, і Біблія не описує його як надзвичайно доброго чоловіка, він не зміг вимовити жодного слова прокльону. Тричі він робив спроби проклясти Ізраїль, а натомість три рази вигукував благословення.

Я пригадав цю історію, бо в ній є щось схоже – якщо Бог сказав, що Яків отримає благословення, то так би і сталося. Він не потребував, щоб Ревека йшла на обман і хитрощі, аби досягнути бажаного. Якщо Бог захотів би, то міг би змінити слова, що їх промовив Ісаак.

Нам потрібно бути обережними з тим, які поради даємо своїм дітям. Можливо, будучи дітьми, ми не завжди отримували добрі настанови, тому й тепер у критичний момент можемо передати погану пораду, яку колись отримували. Перш ніж одружитися з Ісааком, Ревека жила зі своїм старшим братом на ім’я Лаван, знаним своєю брехливістю.

Ми посміхаємося, почувши слова на зразок: Не кривляйся, бо так і залишишся зі скошеним обличчям. Сподіваюся, що ви, якщо й вживаєте такі фрази, то лише жартома, а опісля пояснюєте, чому саме не можна кривлятися. Якщо ми передаємо правду у формі казок чи розповідей, у вірогідності яких сумніваємося, то не виконуємо одного дуже важливого, Богом даного доручення: навчити дітей будувати своє життя на правді.

Якщо ваш син розповідає вам, що з нього хтось глузує в школі, і ви не в змозі стримати свого гніву, у вас може виникнути спокуса дати погану пораду – вирішити таку проблему силою. Зупиніть себе на цій думці, помоліться і подумайте, як зробити краще, бо такий варіант не буде до вподоби Богу і спричинить виникнення ще більших проблем. Крім того, чим більше поганих порад даватимете своїй дитині, тим важче буде їй потім зрозуміти добру пораду.

На власному досвіді я переконався, що діти краще сприймають слова з Біблії, аніж мої пояснення. Пригадую собі, як одного разу я з усіх сил намагався пояснити своїй трирічній донечці, як слід поводитися, але марно – вона не розуміла, чого я очікую від неї. Тоді мені спало на думку прочитати їй Біблійні слова щодо цього. Звісно, це було трохи смішно: якщо вона не розуміла моїх простих слів, не було жодних шансів, що вона зрозуміє рядки з Біблії. Проте я вирішив спробувати. Прочитавши обрані слова, я лиш почав говорити, як вона посміхнулася і сама пояснила ці слова мені. З того часу я ніколи не піддавав сумніву силу Божих Слів у вихованні дітей. Звичайно, це не завжди буває легко, але я отримав Боже повідомлення для себе – Його мудрість і пояснення є кращими від моїх, Його слова діють у серцях дітей і дорослих.

Наступного разу, коли будете пояснювати щось своїм дітям, використовуйте слова з Біблії. Якщо ви не впевнені, що сказано у Біблії на потрібну вам тему, пошукайте це разом з дітьми: навчіть їх знаходити Божі настанови на кожен випадок життя.

Цікаво, що було б, якби Ревека, розповівши Якову про обіцянку, дану їй Богом, вірила в те, що Бог виконає свої слова, попри намір Ісаака поблагословити Ісава?! Думаю, що так вони могли б уникнути багатьох тривог.

Давайте, через Боже Слово, своїм дітям добрі поради. Якщо бажаєте, аби у вашому домі був мир, а не смуток, – зробіть це звичкою.

 

Практичні поради для батьків

Якщо ви, як і я, не можете, взявши в руки Біблію, відкрити її на потрібній сторінці і бути готовим(-ою) дати пораду в потребі, або коли не знаєте, що Біблія говорить у певній ситуації або знаєте це тільки приблизно, пошукайте відповідь разом з дітьми – у Біблійному покажчику. Якщо у вас немає такої книги, раджу зробити невеликий внесок у майбутнє своїх дітей та придбати її. Симфонія (Конкорданція до Біблії) чудово підійде для початку. Більшість Біблій містять короткий алфавітний покажчик в кінці книги. Також раджу користуватися біблійною енциклопедією. Якщо у вас маленькі діти, можете скористатися Біблією для дітей. Також є багато біблійних веб-сайтів, які містять багато корисної інформації.


 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 60-62.



Наверх

  Распечатать

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля