Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Мандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошани


Діти, слухайтеся в Господі батьків ваших, бо це справедливо
(Еф. 6,1).

Історія про те, як Ісус залишався протягом трьох днів у святині показує нам, що ми маємо навчати дітей поважати інших. Вона також демонструє, як саме це слід робити.

Слово honor (англ. поважати) походить з єврейського слова, яке означає "бути важким, мати велику вагу". Поважати когось – значить визнавати вагу, віддавати шану, повагу тій людині. З Біблії знаємо, що першим способом вияву пошани до Бога чи до іншої особи був послух. Тож доказом поваги є послух. Першим уроком поваги до своїх батьків для дітей є послух.

Пригадайте історію, як дванадцятирічний Ісус залишився у Єрусалимській святині з вчителями закону, коли його батьки вирушили з Єрусалиму додому, думаючи, що їхній син повертається з ними. Марія з Йосифом були надзвичайно занепокоєні, коли знайшли Його на третій день пошуків.

 

Г.Ф. Гофман, „Христос у храмі серед учителів”


Побачивши Його, вони були здивовані, й сказала Йому Його мати: "Дитино, чому Ти це так зробив нам? Ось батько Твій і я, боліючи, Тебе шукали". Він же відповів їм: "Чого ж ви мене шукали? Хіба не знали, що я маю бути при справах Отця мого?". Але вони не зрозуміли слова, що Він сказав їм (Лк. 2,48-50).

Ця коротка розмова з Ісусом спричинила дуже конкретні зміни у ставленні Ісуса до Марії з Йосифом. Євангелист Лука розповідає, що Марія та Йосиф подбали про те, щоб подібна ситуація не повторилася вдруге. З того часу Ісус співпрацював з ними: "І Він пішов з ними й повернувсь у Назарет і був їм слухняний" (Лк. 2,51).

Послух має бути першочерговим уроком для дітей. З двох причин. По-перше, якщо дитина вас не слухає і не розуміє важливості послуху, то ви, звісно, не зможете нічогісінько її навчити – все-одно робитиме по своєму. По-друге, послух є базовим принципом у будь-якій соціальній структурі. Людина, яка в дитинстві не навчилася слухатися, ніколи не зможе бути успішною на роботі та у житті.

Часто діти виявляють непослух не тому, що хочуть розізлити батьків, їх просто ніколи не навчили, що таке послух і які його засади.

Завдання батьків – пояснити дітям, що таке послух, і допомогти їм зрозуміти його переваги. А потім їх треба навчити, як бути слухняними. Лише тоді можна думати про дисципліну.


Можемо використати кілька ПРИНЦИПІВ ВИХОВАННЯ ПОСЛУХУ з прикладу Марії і Йосифа:


І. Вони НАВЧАЛИ ІСУСА ВАЖЛИВОСТІ ПОСЛУХУ ТА ПОВАГИ

Поясніть дітям, що послух допоможе їм бути щасливими у житті. Бог дав обіцянку благословити тих, хто шанує батьків та покірний Богу. Звісно, мова не йде про те, щоб бути "сірою мишкою" у світі, а про систему співпраці вдома, в суспільстві, в державі.

Діти повинні слухати своїх батьків, оскільки тільки так батьки зможуть чогось навчити своїх дітей і підготувати їх до самостійного життя. На роботі, для того, аби добре функціонувала компанія, всі працівники виконують те, що вважає за потрібне її керівник. У суспільстві ми дотримуємося законів, які нас водночас оберігають і забезпечують нам спокій. Щоб отримувати Божу любов і підтримку, ми повинні виявляти послух Йому.

Допоможіть дітям зрозуміти, яким необхідним у житті є послух. Використовуйте приклад дванадцятирічного Ісуса – Він був Богом, Він створив світ, але коли Він жив у ньому, то був слухняний, бо знав, що послух – це благословення для життя.

Пригадуйте цей принцип дітям кожного разу, коли відчуваєте в цьому потребу. Багато дітей має неправильне розуміння послуху і сприймають його як щось негативне. Вони мріють про те, що, ставши дорослими, знімуть з себе ці "кайдани" послуху і робитимуть усе за власним бажанням. Якщо у вас є старші діти, які так вважають, – поясніть їм, у чому вони помиляються.


ІІ. Марія з Йосифом НЕ КРИТИКУВАЛИ ІСУСА, А НАВЧАЛИ ЙОГО

Виконуйте Божі настанови у ставленні до дітей. Коли ми стаємо християнами, Бог звертається до нас як до праведних і допомагає зростати у доброчесності (див. Рм. З,22; Флп. 1,8-11). Коли наші діти стають християнами, ми теж маємо ставитися до них так, як і Бог, поважаючи їх і цінуючи.

Якщо ви допускаєтеся помилки, Бог не припиняє любити вас. Він продовжує вести вас до мети, прощаючи, допомагаючи і підтримуючи у потребі. Якщо діти виявляють до вас неповагу словами чи вчинками, коли роблять помилки, ви повинні ставитися до них так, як Бог ставиться до нас, – вірити, що вони виправляться, і заохочувати стати кращими.

Якщо ж ми принижуємо своїх дітей, називаючи їх дурними чи вживаючи інші слова, тоді акцентуємо увагу на їхній гріховності, замість того щоб наголошувати на їхній єдності з Богом. Якщо діти роблять щось погане – це не значить, що вони є поганими, а лише те, що вони зробили щось неправильно.

Тож, звертаючись до дітей, навіть тоді, коли робите зауваження, завжди наголошуйте на тому, що вони є добрими дітьми і мають навчитися, як іти правильним шляхом. Особа, яка вважає себе слухняною, зазвичай буде чинити відповідно.


ІІІ. Марія з Йосифом БУЛИ ПОКІРНИМИ ПЕРЕД БОГОМ І ДОТРИМУВАЛИСЯ ВСІХ ПРИПИСІВ І ЗАКОНІВ

Якщо діти бачать, як ви берете без підстав лікарняну довідку, як ви приховуєте від держави свої доходи, чи в інший спосіб порушуєте правила, всі ваші повчання і пояснення про послух будуть марні. Навіть найдавніший старомодний (і неправильний) метод виховання – із залякуванням, кричанням, покараннями – зазнає краху.

Не забувайте, що основою послуху є повага. Ось коротке визначення поваги до дітей: СЛУХАТИ – ПОВАЖАТИ – ПІДКОРЯТИСЯ.

До дітей звернена тільки четверта заповідь. Здається, на перший погляд, що Бог дав її для полегшення батьківського життя. Однак насправді вона вказує нам на те, як важливо виховувати дітей у послуху.

 

Практичні поради для батьків

Переконайтеся, що не навчаєте дітей сліпого, несвідомого послуху. Вони повинні завжди мати можливість пояснити свою поведінку і поставити запитання, якщо чогось не розуміють. Крім того, Бог зобов’язує дітей слухатися батьків, щоб батьки могли навчити їх жити по-християнськи і пізнавати Бога. Тому поясніть дітям, що вони не мають слухатися тих, хто дає їм погані та гріховні поради.


 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 203-206.



Наверх

  Распечатать

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля