Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Маленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньої


В англійській мові є слово tweens, яким називають дітей від десяти до дванадцяти років. Це слово є частиною від слова between, що значить вік „між” дітьми і підлітками.

З духовної точки зору, вони теж перебувають на „роздоріжжі” між оповіданнями з дитячої Біблії, вечірніми молитвами та молитвою особистою. У цей період їм потрібно допомогти зробити перехід від християнства як чогось, чого їх навчають батьки, до того, в що вони самі вірять.

Аби підтвердити важливість цього переходу, пропоную порівняти двох дітей, які ставали царями Юдеї саме у такому віці. Коли Йоас був малим, один милосердний родич сховав його у святині від його злої бабусі, що вбивала всіх малюків у родині, аби самій посісти трон. Там його виховав і навчив усього, що треба знати майбутньому царю, його дядько, священик Єгояда. Він також допоміг Йоасу у семирічному віці зійти на трон, замінивши на ньому злу бабусю. Він був добрим і богобоязливим царем – до певного часу принаймні.

Йоас чинив, що було Господеві до вподоби по всі дні життя свого, бо його навчив священик Єгояда (2Цар. 12,3).

Після смерті Єгояди прийшли юдейські князі з поклоном до царя, і цар їх вислухав. Вони покинули дім Господа, Бога батьків своїх, і почали служити ашерам та бовванам, і був гнів Господній на Юду та Єрусалим за цю їхню провину (2Хр. 24,17-18).

Далі йде мова про те, що Бог послав сина Єгояди, аби попередити Йоаса, однак той, забувши, чим завдячує своєму дядькові, вбив свого двоюрідного брата.

Цей хлопець, якого виростив і виховав дядько-священик, залишався вірним Богові, поки жив дядько, але щойно той помер, молодий цар, слухаючи поради інших, звернув у протилежний бік. Йоас ніколи самостійно не визначав свого ставлення до Господа, тож як тільки вітер подув в інший бік, хлопець, відповідно, змінив і свої погляди.

Близько 150 років опісля, за дуже непростих обставин, на царському престолі опинився інший хлопчик. Манасія, найжорстокіший цар Юдеї, залишив царство у спадок своєму злобному сину Авону. Проте через два роки Авонові помічники підступно вбили його. Тоді всі мешканці Юдеї зібралися і розправилися з убивцями царя, а на престолі посадили восьмирічного сина Авона – Йосію.

Цікаво, як жилося цьому малому царю з таким поганим родоводом і навіть без настанов дядька-священика?

Перед ним не було такого царя, як він, що обернувся б з усього серця, з усієї душі й з усієї сили до Господа, повнотою за законом Мойсея, та й після нього не було такого, як він (2Цар. 23,25).

Як таке могло статися? В Біблії не сказано, хто так сильно вплинув на Йосію і навернув його на Божу дорогу, але там описано, що відбувалося у його серці.

Восьмого року свого царювання, бувши ще хлопцем, почав він шукати Бога Давида, предка свого, а дванадцятого року заходився очищувати Юдею та Єрусалим від узвиш, від ашерів і тесаних та вилитих бовванів (2Хр. 34,3).

Рішення шукати Бога та жити за Його приписами походить із серця. Цей юний цар не наслідував чогось, чого його вчили, чи того, що було загальноприйнятим, він зробив власний вибір – бути з Богом і шукати Його всіма способами.

Християнські батьки повинні робити все можливе, щоб надихнути дітей на життя в Бозі, а не на просте наслідування церковних приписів. Якщо вони тримаються релігійності лише для особистого задоволення або ж як спостерігачі, то коли щось інше виглядатиме привабливіше – вони відразу кинуться в той бік. Наше завдання – допомогти дітям віднайти їхню особисту віру і зв’язок з Богом.

 


Як маємо це зробити?

По-перше, ми повинні пояснити дітям, що бути християнином не означає робити все правильно, за приписами. Основне в християнстві – це досягнення єдності з Богом. Ісус прийшов на землю, щоб померти за наші гріхи. Їх не просто забуто, вони відкуплені дорогою ціною. Він помер, щоб у нас була можливість пізнати, наслідувати і любити Бога, а також отримувати Його любов у відповідь. Повторення цього, наче засівання зерна, залишиться в дитячій пам’яті і принесе плід особистої віри. А стається це тоді, коли діти починають шукати Бога.

По-друге, дуже важливо допомогти дитині зробити перехід від простих вечірніх молитов чи біблійних історій до молитов на самоті. Дітей потрібно заохочувати до повільної та глибокої молитви, слухання Божих слів і бажання Його пізнати.

Колись я почув вислів, що батьки мають тримати дитину за руку до моменту, коли передадуть її в Божі руки. Я б дещо змінив його і сказав радше так: починаючи з десятирічного віку, батьки мають тримати дитину за одну руку і дозволити Богу взяти її за другу.

 

Практичні поради для батьків

Допомагаючи дітям сформувати власну віру, пам’ятайте про три кроки: навчати, привчати і наглядати. Не робіть усього за них – замість постійного повторювання, що каже Біблія у різних ситуаціях, запитуйте їх і дайте їм можливість подумати. Не кидайтеся на поміч, якщо виникла проблема, – закликайте дитину молитися і самостійно просити Бога помочі у її вирішенні.

 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 144-146.



Наверх

  Распечатать

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля