Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Доньки Целофхада. Як цінувати своїх дітей


У Целофхада ж, сина Хефера, не було синів, лише дочки; ймення дочок Целофхада: Махла, Ноа, Хогла, Мілка та Тірца
(Чис. 26,33).

Про що думав Целофхад, коли давав імена своїм донькам? А що міг думати Целофхадів батько, коли давав ім’я своєму сину? В книзі Чисел стисло розміщена одна справді цікава історія про цю родину і їхні непрості імена.

Целофхад помер під час сорокарічних поневірянь в пустелі. Він так і не діждався сина, натомість мав аж п’ять дочок. Тож коли Мойсей почав ділити землі між своїми племенами, дочки Целофхада мали залишитися з нічим, адже батьківські володіння завжди передавалися синам. Через це, без сумніву, постраждало багато дівчат, але в нас немає записів про жодні скарги. Проте Целофхадові дочки пішли до Мойсея і розповіли йому, що вони вважали несправедливим (Чис. 27,1-11; 36,1-12; І.Н. 17,3-6).

 

Доньки Целофхада перед Мойсеєм


Дочки Целофхада пояснили свою ситуацію і попросили, щоб Мойсей запитав Бога про це. Господь відповів, що дівчата мають рацію, і якщо у чоловіка немає синів, – його землю потрібно передавати донькам. Отак вони не лише отримали землю, а оскільки виступили проти того, що було несправедливим, ця історія стала частиною Біблії, а ізраїльтяни внесли зміни у закон про спадкоємство.

Як же Целофхаду вдалося виростити таких рішучих і впевнених у собі дівчат? Щоб дізнатися відповідь, пропоную повернутися до питання: Про що ж він думав, коли давав імена своїм дітям? Важливо не забувати, що ізраїльтяни називали своїх дітей не за принципом гарного звучання. Вони обирали імена, які щось означали і пригадували якесь відчуття чи подію, а іноді – покликання. Також для них народження сина було більшим святом, аніж народження дочки.

Целофхад назвав свою першу дочку Махла, що означає хвороба. На івриті це слово може означати пологові муки або біль при пологах. Ми не знаємо деталей і обставин, за яких народилася ця дитина, але одна річ є очевидною – Целофхад не надто переймався народженням маленького чуда.

Другу доньку він назвав Ноа, що відрізняється від Ноя, будівельника ковчега. Це ім’я означає рух. А також може означати – блукання. Як бачимо, Целофхадові думки були далекі від того, що в нього народилася дитина, він був зосереджений на своїх роздумах. Можливо, він втомився блукати пустелею, до того ж без сина, який мав би бути його радістю та гордістю.

Коли народилася третя дівчинка, він дав їй ім’я Хогла, що значить куріпка. Можливо, дивлячись на свою третю дівчинку, він вирішив, що вона схожа на маленьку милу пташку. Целофхадові треба було багато часу для того, щоб звернути свої очі від себе на тих, кого дає йому Бог.

Ім’я четвертої – Мілка – означає королева. Зовсім інша річ! Чоловік, який став батьком чотирьох дівчаток, почав їх бачити і гратися з ними, почав розуміти, скільки ці діти для нього означають і якими дорогими вони є для нього.

Тож, чи може цей прогрес у називанні дітей бути збігом? Радше ні. Особливо, коли поглянути на ім’я останньої – Тірца. Воно означає чудова. Якими були переваги народження дочок над синами? Ви, може, думаєте, що в тій культурі мати стільки дочок і жодного сина було принизливим? Зовсім ні! Целофхад був безмежно щасливий, що у нього народжуються дівчата.

Бог дарував Целофхадові п’ятьох доньок і не дав жодного сина. Це може бути добрим уроком для нас сьогодні. Якщо вам дорогі ваші діти та ви їх високо цінуєте, немає значення, що ви могли думати про них при їхньому народженні, ваші діти виростуть, цінуючи своє життя.

Вони цінуватимуть те, що Бог створив їх саме такими, не жаліючись, що вони не є кимось іншим, що мають такі риси, а не інші.

Коли п’ятеро дочок прийшли до Мойсея, вони спитали: Чому ім’я нашого батька має зникнути з родоводу лише тому, що у нього не було синів?”. Вони з глибокою пошаною говорили про свого батька і захищали його ім’я та права насамперед тому, що любили і цінували його. Діти, яких люблять батьки, любитимуть своїх батьків та інших людей.

Кумедно, що це питання наводить на думку: Чи ми є менш цінні, ніж діти чоловічої статі, а наш батько менше поважаний, бо не мав синів?”. Тут чітко видно, що вони хочуть, аби їх та їхнього батька поважали нарівні з іншими.

Їхня манера розмови з Мойсеєм свідчить про те, що вони поважали його статус і владу, а ще вони пояснювали йому, що це не скарга чи небажання підкорятися, вони лише хочуть поділитися з ним тим, що вважають доречним і вартим його уваги. Врешті, дівчата отримали те, чого прагнули.

Діти, які знають, що їх цінують та поважають, не потребують боротися і повставати проти когось, щоб дістати те, чого хочуть. Навіть якщо ви від самісінького початку любите і цінуєте своїх дітей, не забувайте – вони цього не знатимуть, якщо їм це не покажете.

Пропоную простий, але добрий спосіб, як показати дітям, що ви їх любите та поважаєте: вділяйте їм свою увагу, коли вони просять, уважно слухайте те, що вони розповідають, і ніколи не ігноруйте їх. Навіть якщо гасите пожежу, а вони заважають це робити – на секунду зупиніться і ніжно поясніть, щоб зачекали, і скажіть, коли з радістю послухаєте їх.

Якщо діти чинять щось погане, роблять помилку чи не слухаються – будьте обережні, виправляючи їхню поведінку. Не обзивайте їх і ніколи не принижуйте. Перш ніж пояснити, що вони вчинили неправильно, запевніть, що любите їх, та додайте, що всі люди іноді припускаються помилок. Навчання, виховання і виправляння помилок краще сприймається, якщо вчителем є той, хто любить.

Тож тепер знаємо, про що думав Целофхад, коли називав своїх доньок. Я намагався знайти значення його імені, але це слово походить від невідомого єврейського слова і, на жаль, ми не можемо дізнатися думок його батька щодо свого сина.

 

Практичні поради для батьків

Розповідайте дітям історії їхнього народження і те, скільки щастя вони вам принесли, якими прекрасними вони були. Використовуйте всі можливості, щоб сказати дітям, якими дорогими вони є для вас. Хваліть їх за їхні успіхи, але й поза цим повторюйте, якими особливими та чудовими вони є.

 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 84-87.



Наверх

  Распечатать

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля